Kuidas vältida ebameeldivaid üllatusi kalmistul.

Viimasel ajal on muutunud väga aktuaalseks kalmistutel toimuv. Inimesed kes harva käivad kalmistul oma lähedaste platse hooldamas on avastanud platsidelt hoiatussilte. On isegi juhtumeid kus mitu aastat lähedaste haudadel mitte käinud inimesed avastavad, et kadunud on lähedaste hauakivi, platsile on maetud võõras inimene jne. Hiljuti oli ajakirjanduses jutt kus kalmistul käinud inimene sai šoki nähes hooldamata hauaplatsidel hoiatussilte. Väidetavalt on seetõttu hakatud isegi kalmistuvahte ähvardama. Samas milles kalmistuvaht on süüdi kui tema teeb oma tööd aga teie olete jätnud täitmata oma kohustuse hooldada hauaplatsi. Nüüd kindlasti küsite…. kes mind kohustab hooldama hauaplatsi ja kus on see kirjas???? Tegelikult on see reguleeritud õige mitme seaduse ja eeskirjaga. Kalmistutel toimetamine ei ole sugugi oma suva järgi tegemine, sellest on veidi kirjutatud ka siin blogis. Seadusi ja eeskirju ei hakka siin üksipulgi lahti kirjutama, need on kõik avalikult internetist leitavad. Panen paar vihjet millest alustada, põhiliselt reguleerib asja Kalmistuseadus mis kohustab platsi hooldajat end registreerima konkreetse platsi hooldajaks. Samuti kehtib lisaks seadusele kalmistu kasutamise eeskiri, see on igal omavalitsusel isemoodi vastavalt siis kohalikule spetsiifikale. Eeskiri sätestab ära üldjuhul platside suuruse, haljastuse, välimuse, hooldustiheduse jne. Lisaks neile kehtib veel Muinsuskaitseseadus nii mõnelgi kalmistul. Kui te panete näiteks kuskil muinsuskaitse all oleval kalmistul oma lähedase kalmule saja aastase väsinud raudaia asemele 3 meetri kõrguse Tšapaevi ratsamonumendi tuleb sellest ilmselgelt palju pahandust.

Kui olete jätnud oma lähedaste hauaplatsi hooldamata võib selle eest teile rakendada sunniraha 600€.

Ilmselt meist igaühel on kuskil kalmistul maetud mõni lähedane ja nende kalmud vajaksid hooldust. Kahjuks teeb elu omad korrektuurid ja vahel on omal üsna keeruline minna kalmistule platsi hooldama, lilli istutama või küünlaid viima. Siis võibki lõpuks meid lähedase hauaplatsil ees oodata hoiatussilt või halvimal juhul juba uus pealematmine.

Kui olete ennast registreerinud hauaplatsi hooldajaks ja jaksate seal ise regulaarselt hooldamas käia siis ilmselt ei ole kalmistul ebameeldivusi oodata.

Aga kui ise ei jaksa või puudub võimalus kalmistule platsi hooldama minna siis tellige selleks teenus. Sellega saate vältida ebameeldivaid üllatusi kalmistul või postkastis.

Lisa kommentaar

Täida nõutavad väljad või kliki ikoonile, et sisse logida:

WordPress.com Logo

Sa kommenteerid kasutades oma WordPress.com kontot. Logi välja /  Muuda )

Twitter picture

Sa kommenteerid kasutades oma Twitter kontot. Logi välja /  Muuda )

Facebook photo

Sa kommenteerid kasutades oma Facebook kontot. Logi välja /  Muuda )

Connecting to %s

Create your website with WordPress.com
Alustamine